Eesti keel meid enam ei kaitse

Viimastel nädalatel on sagenenud teated e-kirjadest, milles reisil viibiv sõber, sugulane või lihtsalt tuttav kurdab, et tema pass ja krediitkaart on varastatud ning palub saata raha lennupiletite ja hotelli eest tasumiseks. Asja uurimisel on selgunud, et kirja saatnud inimesega on kõik korras ning sellist kirja tema läkitanud pole: pahaaimamatult rahamangujaks sattunud inimese meilikonto on kaaperdatud.

Praegu levivate petukirjade tunnused võivad olla järgmised:

 • kiri on saadetud Gmaili aadressilt,
 • sõnum on kirjutatud küllaltki soravas eesti keeles,
 • kirjale vastamiseks (reply-to) on ülevõetud konto omaniku meiliaadressi järgi loodud Yahoo või Outlook vm võlts-aadress, seda ilmselt juhuks, kui omanik peaks oma konto operatsiooni käigus “tagasi võtma”,
 • sündmuse asukoht, küsitav summa ja rahaedastamisteenuse nimi varieeruvad.
Näidiskirja kuvatõmmis

Näidiskirja kuvatõmmis

Mida peaks tegema ülevõetud Google’i konto omanik?

Näpunäited konto taastamiseks leiab https://support.google.com/mail/answer/185710?hl=et. Kindlasti tuleks juhtumist informeerida politseid, sest ei või iial teada, millised pahategusid ülevõetud meilikonto abil toime pannakse. Samuti on iga infokild abiks uurimisel. Politseid saab teavitada ka elektrooniliselt, vt https://www.politsei.ee/et/teenused/politseile-avalduse-esitamine.dot.

Isegi kui said oma meilikonto tagasi, võib see olla seadistatud nii, et sinu Gmaili kirjadele saadetud vastused jõuavad endiselt hoopis Yahoo või mõnes muus meiliteenuses loodud liba-aadressile. Peale selle võib postkast olla seadistatud nii, et kõik postkasti saabuvad kirjad edastatakse samuti kurjategijale.

Kuidas seda muuta:

 • Leia Gmaili aknas paremal nurgast kirjade kohalt hammasratta moodi nupp. Sellele klikkides avaneb rippmenüü, kus klõpsa lahti Seaded.
 • Vali leht Kontod ja importimine.
 • Leia rida: Saada kiri kui (sinu meiliaadress). Selle rea all on tõenäoliselt kirjas: Vastuse aadress: (sinunimi)@yahoo.ee või muu tundmatu aadress.
 • Rea lõpus kliki Muuda andmeid. Avaneb uus aken. Kustuta ära soovimatu aadress ning salvesta muudatused.
 • Vali leht Edastamine ja POP/IMAP
 • Valige jaotises „Edastamine” käsk Keela edastamine.
 • Klõpsake käsu „Edasta sissetuleva meili koopia aadressile” järel oleval esimesel rippmenüül ja vaadake, kas mõni aadress on märkega „(filtri kasutuses)”. Edastusfiltri keelamiseks valige käsk Eemalda.
 • Salvesta muudatused.

Võib juhtuda, et tagasisaadud e-postkast suhtleb kasutajaga hoopis mingis võõras keeles. Senine kogemus näitab, et keeleprobleemist lõplikuks vabanemiseks võib osutuda vajalikuks kontrollida ja uuesti seadistada keelevalikud nii Google konto, Gmaili kui ka veebilehitseja (kui see on Google Chrome) seadetes. Tundmatus keeles kuvatud menüüdes ekslemine muutub märkimisväärselt lihtsamaks, kui appi tuleb sõber, kes oma seadmes paralleelselt sama rada käib. Võõrast menüüst aru saada aitab ka Google’i tõlge. NB! Võõrkeelne menüü võib olla peegelpildis.

Kui pärast konto üle kontrolli taastamist selgub, et postkastist on kirjad kustutatud, tasub igal juhul pöörduda Google’i poole palvega uurida, kas kirju on võimalik taastada. Vorm asub aadressil https://support.google.com/mail/contact/bugs?hl=et. Mitme kasutaja kogemus on positiivne – postkasti sisu taastati kiiresti.

Kui sinu postkasti jõudis sarnane kiri

Ülimalt suure tõenäosusega on tegemist pettusega. Ära vasta kirjale. Igaks juhuks võid kirja saatnud inimesega võtta ühendust telefoni teel, võib-olla pole ta veel kuulnud, et tema kontosse on sisse murtud. Võid vaadata ka kirja saatja suhtlusvõrgustiku kontot – mõned inimesed on oma konto kaaperdamisest seal teada andnud.

Kui oled väidetavale varguse ohvrile siiski raha saatnud, pöördu politseisse. Uurimise tarbeks hoia alles kirjad, mida vahetasid kurjategija(te)ga.

Kuidas ennast selliste juhtumite eest kaitsta?

Kindlasti peaks Google’i konto seadetes https://myaccount.google.com/ olema kirjas taastamise e-posti-aadress, telefoninumber ning salaküsimus. Sealtsamast saab tutvuda ka hiljutiste toimingutega oma kontol.

Google pakub konto ülevõtmise kaitseks kaheastmelist kinnitamist sisselogimisel – nii parooli kui ka telefoniga. Täpsemalt saab Google kaheastmelise kinnitamise kohta eesti keeles lugeda aadressilt https://www.google.com/intl/et/landing/2step/.

Kui oled oma meilikonto pärast mures, saad Gmaili teenuses kiiresti infot viimase tegevuse kohta, kui klõpsad ekraani paremas allnurgas oleval lingil “Üksikasjad”.

Seal on võimalik tutvuda juurdepääsuks kasutatud rakenduste, asukohtade (IP-aadresside), kuupäevade ja kellaaegadega. Kui näed selles nimekirjas kahtlasi juurdepääse, näiteks välismaalt, oleks soovitatav Google’i parool ära vahetada. Veendu, et sisselülitatud märguande eelistus on “Ebahariliku tegevuse korral hoiatuse kuvamine”.

Google teavitusi ja hoiatusi turvalisusega seotud sündmuste kohta (nt parooli vahetamine või taastamisvõimaluste lisamine) viimase 28 päeva jooksul saab vaadata https://security.google.com/settings/security/notifications.

Mõistliku internetikasutamise põhimõtted:

 • operatsioonisüsteemi ja veebilehitseja tarkvara uuendamine toimugu automaatselt;
 • ära tarvita arvutit ilma ajakohase viirusetõrjeta;
 • salasõnast on kasu, kui see on pikk, mitmekesine ja kordumatu;
 • hästi jääb meelde mõnest fraasist tuletatud parool;
 • salasõnade ristkasutus on kurjast, vähemalt oluliste teenuste paroolid peaksid olema unikaalsed;
 • keela hüpikaknad;
 • tarkvara laadi alla vaid usaldusväärsest allikast;
 • ära ava kahtlaste e-kirjade manuseid;
 • kui imeliku e-kirja saatja on tuttav, helista ja kontrolli, kas kiri tuli tõesti temalt;
 • ole klikkimisel säästlik;
 • turvalise ühenduse eeldamisel jälgi tabaluku olemasolu, kahtluse korral kontrolli saidi sertifikaati.

Varunda regulaarselt oma andmeid. Võib juhtuda, et isegi kui (meili)konto õnnestub tagasi saada, ei pruugi andmete taastamine õnnestuda. See on aga raha väljapetmise kõrval suurim ja võimalik, et korvamatu kahju.

andmete allalaadimise leht

Kuvatõmmis andmete allalaadimise lehest