Olulisemad turvanõrkused 2024. aasta 19. nädalal

Androidi Xiaomi seadmetes avastati mitu turvaauku

Androidi kasutavate Xiaomi seadmete erinevates rakendustes ja süsteemikomponentides leiti 20 turvaviga. Turvaaukude ärakasutamine võib kaasa tuua erinevad pahaloomulised tegevused ja ligipääsu seadmes olevatele failidele ning kontoandmetele.

Turvavead mõjuvad järgmisi rakendusi ja komponente:

  • Gallery (com.miui.gallery)
  • GetApps (com.xiaomi.mipicks)
  • Mi Video (com.miui.videoplayer)
  • MIUI Bluetooth (com.xiaomi.bluetooth)
  • Phone Services (com.android.phone)
  • Print Spooler (com.android.printspooler)
  • Security (com.miui.securitycenter)
  • Security Core Component (com.miui.securitycore)
  • Settings (com.android.settings)
  • ShareMe (com.xiaomi.midrop)
  • System Tracing (com.android.traceur)
  • Xiaomi Cloud (com.miui.cloudservice)

Xiaomi seadmete kasutajatel soovitatakse uuendada tarkvara (HN, OS).

Citrix paikas kõrge mõjuga turvanõrkuse

Citrix parandas turvanõrkuse, mis mõjutab NetScaler ADC ja Gateway seadmeid. Uut turvaviga võrreldakse eelmisel aastal avalikuks tulnud haavatavusega, mida nimetati “CitrixBleed”, kuna ka selle kaudu on võimalik autentimata ründajal saada ligipääs tundlikule infole. Küll aga ei ole uus turvaviga nii suure mõjuga. Kõigil kasutajatel soovitatakse NetScaler uuendada versioonile 13.1-51.15 või veel värskemale (DR, BF).

Häkkerid on võtnud sihikule WordPressi pistikprogrammi

Turvanõrkus (CVE-2023-40000) mõjutab pistikprogrammi Litespeed Cache ja selle kaudu on võimalik saada administraatoriõigused ning kontroll veebilehe üle. Viga on paigatud juba eelmisel aastal, kuid endiselt kasutab ligi kaks miljonit veebilehte turvanõrkusega versiooni.

Viimasel ajal on näha olnud mitmeid katseid nimetatud turvavea kuritarvitamiseks – häkkerid skaneerivad võrku ja otsivad veebilehti, mis kasutavad pistikprogrammi turvapaikamata versiooni. Ohus on kõik veebilehed, mis kasutavad Litespeed Cache’i versiooni 5.7.0.1 või vanemat.

Soovitame kõigil WordPressi veebilehtede administraatoritel pistikprogramme regulaarselt uuendada. Samuti tasuks jälgida, et lehele ei oleks loodud uusi administraatorikontosid ja mittevajalikud komponendid oleks eemaldatud (BC).

Enam kui 50 000 Tinyproxy serverit on ohus kriitilise turvavea tõttu

Ligikaudu 52 000 internetile avatud Tinyproxy serverit on haavatavad turvavea tõttu, mis võimaldab pahaloomulist koodi kaugkäivitada. Haavatavus tähisega CVE-2023-49606 on hinnatud kriitilise CVSS skooriga 9.8/10 ning see mõjutab Tinyproxy versioone 1.11.1 ja 1.10.0. Viga on paigatud versioonis 1.11.2. Kasutajatel soovitatakse tarkvara uuendada ja jälgida, et Tinyproxy teenus ei oleks internetis avalikult kättesaadav (BC, HN).

Androidi tarkvarauuendus parandab kriitilise vea

Androidi nutiseadmetes paigati 26 turvaviga, nende hulgas oli kriitiline haavatavus tähisega CVE-2024-23706, mis võib kaasa tuua õigustega manipuleerimise. Lisaks paigati ka haavatavusi Pixeli seadmetes. Soovitame Androidi nutiseadmete tarkvara uuendada esimesel võimalusel. Hetkel teadaolevalt ei ole õnnestunud haavatavusi kuritarvitada (SW, Android).

VPNi rakendused on haavatavad turvanõrkusele TunnelVision

Teadurid avastasid uue ründemeetodi, mis sai nimeks TunnelVision ja mille tõttu on pea kõik VPNi teenuste pakkujad ohus. TunnelVisioni abil suunatakse kogu võrguliiklus ümber ründaja kaudu, kes saab võrgus toimuvat liiklust nii jälgida, muuta kui ka katkestada. Teadurite sõnul mõjutab see kõiki VPNi rakendusi, juhul kui kasutaja ei tööta Linuxi või Androidiga. Ründetehnikat on olnud võimalik kasutada juba alates 2002. aastast. Leviathan Security veebilehele on lisatud nii ründemeetodit tutvustav video kui ka leevendavad meetmed (AT, LS).

Wichita linna tabas lunavararünnak

USAs asuvat Wichita linna tabas lunavararünnak, mistõttu oli linn sunnitud osa oma võrkudest lahti ühendama. 5. mail rünnati linna IT-süsteeme ja krüpteeriti need lunavaraga. Linna teatel läksid elutähtsad teenused, nagu politsei ja tuletõrje, üle „paberi ja pastakaga“ töötamisele. Rünnak mõjutas ka maksetega seotud teenuseid – internetis ei olnud võimalik maksta veearvete, kohtutrahvide ega ühistranspordi piletite eest. Hiljem selgus, et mõjutatud olid ka mitmed teised teenused, näiteks avalikud WiFi võrgud.

Rünnaku eest võttis vastutuse LockBiti-nimeline rühmitus, kes nõuab linnalt lunaraha maksmist 15. maiks. Vastasel juhul ähvardatakse varastatud andmed avalikustada (BC, BC).

Google paikas Chrome’i nullpäeva turvanõrkuse

Ettevõtte sõnul on turvaviga tähisega CVE-2024-4671 rünnetes juba ära kasutatud. Tegemist on viienda Chrome’i nullpäeva turvanõrkusega sel aastal. Soovitame uuendada Chrome’i uuele versioonile 124.0.6367.201 esimesel võimalusel (BC, Chrome).