Olulised turvanõrkused 2022. aasta 48. nädalal

Lahtine tabalukk

Java raamistikus Quarkus avastati kriitiline turvaviga

Quarkus on avatud lähtekoodiga Java raamistik, mis on mõeldud Java virtuaalmasinate jaoks. Haavatavust CVE-2022-4116 on hinnatud kriitilisuse skooriga 9.8/10.0 ja selle abil on ründajal võimalik potentsiaalselt käivitada pahaloomulist koodi masinas, milles jookseb Quarkuse Dev UI. Selleks peab ohver külastama veebilehte, mis sisaldab pahaloomulist JavaScripti koodi. Sellest tulenevalt võivad ründajad ühe ründevektorina saata Quarkust kasutavatele arendajatele veebilingi, millel klikkides suunatakse ohver pahaloomulist Javascripti sisaldavale veebilehele. Ründe tagajärjel on ründajal potentsiaalselt võimalik masinasse paigaldada muuhulgas näiteks nuhkvara, mis kasutaja(te) klahvivajutusi salvestab (SW, Quarkus).

Kes ja mida peaks tegema?

Selleks, et turvanõrkust ei oleks võimalik ära kasutada, tuleb arendajatel ja/või teenuseomanikel, kelle rakendused/teenused kasutavad Quarkuse raamistiku, veenduda, et kasutatakse Quarkuse versiooni 2.14.2 Final või 2.13.5 Final. Sellisel juhul haavatavus ohtu ei kujuta. Kui uuendamine ei ole võimalik, siis on Quarkus kirjutanud siin ka täpsemalt ühest alternatiivsest vastumeetmest, mida saab sellisel juhul kasutada.

Google paikas ühe Chrome’i nullpäeva turvanõrkuse

Google paikas Chrome’il selle aasta üheksanda nullpäeva turvanõrkuse, mille abil oli ründajal võimalik potentsiaalselt käivitada pahaloomulist koodi ohvri masinas. CVE-2022-4262 jaoks on Google’i hinnangul olemas ka eksploit. Ettevõte ei ole turvavea kohta jaganud täpsemaid detaile, et vähendada selle kuritarvitamist (Google).

Kes ja mida peaks tegema?

Kui te kasutate Chrome’i veebilehitsejat, uuendage see esimesel võimalusel. Chrome peaks uuendused rakendama automaatselt. Kui automaatne uuendamine ei ole lubatud, saate parandusega tarkvaraversiooni rakendada ka manuaalselt. Juhised, kuidas seda  teha, leiate siit.

NVIDIA paikas turvanõrkused videokaartide draiverites

Ettevõte paikas 29 turvanõrkust, mis olid seotud Windowsi ja Linuxi GPU draiveritega (BP, NVIDIA). Seitse turvanõrkust hinnati kõrge kriitilisuse tasemega. Kaks kõige kriitilisemat nõrkust on järgnevad:

CVE-2022-34669 (8.8/10.0) – Haavatavus võimaldab koodi kaugkäitust, õiguste suurendamist, informatsioonile ligipääsemist ja teenusekatkestusi. Turvanõrkust on võimalik lokaalselt kuritarvitada. CVE-2022-34669 võib pakkuda ründajatele viise, kuidas pahavara kõrgema taseme õigustes käivitada, sest üldjuhul kasutavad videokaardi draiverid operatsioonisüsteemis kõrgendatud õiguseid. Seetõttu võib see potentsiaalselt kujutada suurt ohtu mõjutatud süsteemidele.

CVE-2022-34671 (8.5/10.0) – Haavatavus võimaldab sooritada koodi kaugkäitust, üritada süsteemis õigusi suurendada õiguste, ligi pääseda informatsioonile, millele ei peaks ligi pääsema või viia süsteem olukorrani, kus see ei tööta. Turvanõrkust on võimalik ründajal kaugelt kuritarvitada. Haavatavuse kriitilisuse skoor on võrreldes CVE-2022-34669 turvaveaga hinnatud madalamaks, kuna seda on keerulisem edukalt ära kasutada.

Kes ja mida peaks tegema?

Kui te kasutate NVIDIA graafikakaarte, soovitame tutvuda ettevõtte veebilehega siin ja veenduda, et te ei ole turvanõrkuste vastu haavatav. Samalt veebilehelt leiate ka juhised, kuidas mõjutatud draiverid uuendada.

Turvanõrkus võimaldas avada mitmete autode uksi ja neid käivitada

Kübereksperdid avastasid SiriusXM-nimelisest tarkvarast turvanõrkuse, mille abil oli neil võimalik häkkida erinevate autotootjate mudeleid, mis vastavat tarkvara kasutasid. Täpsemalt leidsid nad, et turvanõrkuse abil oli neil võimalik erinevate autode puhul, mis olid toodetud peale 2015. aastat ja mis haavatavat tarkvara kasutasid, muuhulgas lukustada/avada uksi või käivitada auto, teades ainult auto VIN-koodi. Leid illustreerib seda, kuidas autode sõltuvus erinevatest tarkvaralahendustest võib muuta need üha ihaldusväärsemateks sihtmärkideks ründajatele. Turvanõrkus parandati tarkvaratootja sõnul kiiresti ja ühtegi reaalset intsidenti nende sõnul ei toimunud (BP).

RIA analüüsi- ja ennetusosakond