Töövarju lugu: päev peadirektoriga

RIA peadirektor Margus Noormaa (paremal) ja töövari Henry Timberg. Fotod: Nelli Pello

On kolmapäev, 21. august. Teisipäevase vaba päeva tõttu on tunne nagu oleks uuesti esmaspäev. Kohvimasinast on kuulda ubade jahvatamise katkematut surinat.

9.00

Kell 9 algab peadirektor Margus Noormaal päeva esimene koosolek RIA sügisseminari korraldamise teemal. Marguse tööpäev on aga alanud juba hulga varem. Tavaliselt jõuab ta tööle 7 või 7.30 ajal. Umbes samal ajal alustab tavaliselt oma tööpäeva ka Siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika õigusnõunik Henry Timberg, kes on täna Marguse töövari.

Henry käib avaliku sektori juhtide koolis, mille juurde käib ka töövarjutamine. Henry sõnul valis ta just Marguse ja RIA seetõttu, et teda huvitab infotehnoloogia ning ta aitas ise kaasa küberturvalisuse seaduse valmimisele. Juhuse tahtel kannavad nii töövari kui ka varjutatav ühte värvi ülikonda ja lipsu – nad võiksid vabalt töötada presidendi ihukaitsjatena.

Päeva esimesel koosolekul arutatakse koos administratsiooni juhi, personali ja kommunikatsiooniga RIA sügisseminari korraldamist. Täpsemalt koolituspartneri kaasamist ja külalisesineja otsimist. Nõupidamine läheb tempokalt ning poole tunniga on jutud räägitud.

RIA töötajate sügisseminari korraldamise koosolekul.

11.00

Seejärel on Marguse päevakavas paar koosolekutest vaba tundi. Kell 13 algab järgmine plaaniline koosolek. Margus teeb Henryle ülevaate RIAst ning koos minnakse ka majatuurile. Ootamatult selgub, et juba kell 11 tuleb majja Helsingis asuva India saatkonna esindaja Jussi Jännes, kes soovib Eesti-India CERT-ide koostöökokkulepe Marguse allkirja.

Samal päeval on Eestis visiidil India asepresident Tema Kõrgeausus Muppavarapu Venkaiah Naidu ning õhtupoole toimub Ülemistes koostööleppe allakirjutamine, millega tugevdavad Eesti ja India CERT üksused omavahelist koostööd. Margus ja RIA välissuhete juht Piret Urb võtavad saatkonna esindaja vastu ning Margus annab koostööleppele oma allkirjad. Hiljem toimub ametlik leppe vahetamine. Henry saab teada, et RIA-l käib külas väga palju väliskülalisi ning ei varja oma üllatust.


Eesti ja India CERT-ide vahelise koostööleppe allkirjastamine.

13.00

Sõidame Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumisse, kus toimub järgmine koosolek. Superministeeriumi 9. korruse Piibelehe-nimelisest koosolekuruumist avaneb kaunis vaade linnale ja uute majade ehitusplatsile. Seekord on teemaks ELi digivärava määrus (SDG), mis teeb liikmesriikide e-teenused kättesaadavaks ühel veebiplatvormil. Koos MKMi inimestega arutletakse MKMi ja RIA rollide jaotuse üle. RIAst osalevad koosolekul ka Andrus Kaarelson ning Raimo Reiman. RIA peab välja nuputama, kuidas teha Eesti e-teenused ülejäänud Euroopale ligipääsetavaks.

Pärast koosolekut hüppame korraks RIAst läbi ning siis stardime juba uuesti päeva kolmandale koosolekule Ülemistesse.

IT-teemadel jätkus juttu ka autosõidul.

15.00

IT-firma Santa Monica Networksi kontoris kogunevad koosolekuks riigi- ja erasektori IT-asjatundjad ning juhid, et rääkida projektidest, mida saaks ühiselt teha. Tegemist on regulaarse kohtumisega, mida kutsutakse korraldavaks koguks. Koosolekule minnes möödume ka Marguse vanast töökohast Maksu- ja Tolliametist, mis oli esimene asutus, kes kolis uue kontoriga Ülemistesse. Nüüd on siin terve linnak ettevõtetest ning keskkond on täiesti muutunud.

Ligi tunnike kestev koosolek pole veel lõppenud, kui peame püsti tõusma ja kiirustama edasi järgmisele kohtumisele, mis on seekord iseäranis pidulik. Siinsamas Ülemistes Öpiku majas kohtuvad India asepresident ja peaminister Jüri Ratas.

Koosolekul Santa Monica Networksi kontoris.

16.35

Peaministri julgestusmeeskond saabub tulede ja viledega Öpiku maja ette. India asepresident ja Jüri Ratas suunduvad teisele korrusele konverentsisaali ning peavad lühikesed kõned. Saalis on palju ajakirjanikke ja fotograafe ning delegatsioonide liikmed. Seejärel vahetavad Margus ja MKMi kantsler Ando Leppiman välkude sähvides India kolleegidega koostöölepped.

Eesti-India CERT-ide koostöölepete vahetamine. Foto: Raigo Pajula

17.30

Ülemistelt tagasi RIAsse sõites jääme tükiks ajaks tipptundi kinni ning on hea aeg teha päevast kokkuvõte. “Mina jäin väga rahule,” ütleb Henry, kes sai hea ülevaate Marguse tööpäevast ning õppis RIAt lähemalt tundma. Margus tunnistab, et tal oli täiesti tüüpiline tööpäev, mis oli India visiidi tõttu siiski tavalisest pidulikum. Peasjalikult on tal päevas kaks-kolm koosolekut, aga on ka päevi, kus üks koosolek ajab teist taga ning pause ei olegi. “Millal sa siis päriselt tööd teed?” küsib Henry. “Varahommikul või õhtul – siis on hea rahulik,” vastab Margus ning lisab kiirelt, et kui vähegi võimalik, siis ta tööd koju kaasa ei armasta võtta.

Viimase asjana palub Henry Marguselt töövarjupäeva paberile digiallkirja. Igati sobilik lõpp RIA päevale.

PS: kui soovid tulla RIAsse töövarjuks, kirjuta press@ria.ee.

Nelli Pello
RIA kommunikatsiooniosakond